ПОЖАЛУЙСТА , ПОМОГИТЕ С ПЕРЕВОДОМ ,МРТ
№1076209 Пожалуйста , помогите с переводом ,МРТ
Даша Жен., 43 лет. Россия Москва
07.09.2020 12:39
25535297 examination sequences: FSE T1 axial, FSE T2 axial, coronal, sagittal , Flair axial brain MRI examination ; cross-sections passing through Posterior fossa; 4. The ventricle is of normal width on the midline. Gray-white matter concentrations of cerebellar hemispheres are normal. The cerebellar sulcuses are of normal width. At the mesencephalon level, cerebral pedicles and tecal plaque are normally monitored. Pons and bulbus are normal. Brainstem sisternas are open. Millimeter T2 and FLAIR hyperintensities with 1 cortical white matter placement in the right frontal and 3-4 in the frontoparyetal on the left are monitored. Although it is primarily evaluated in favor of noniscemic T2 FLAIR hyperintensities, clinical correlation and follow-up are recommended for the patient in terms of demyelizing plaque exclusion. In the Supratentorial area, the ventricular system is in normal width and form. The distribution of sulcus and gyrus is normal. Signal intensities of basal ganglia are common. The gray - white matter intensities of the cerebral hemispheres are normal and do not cover space. Cerebral vascular structures are normal. The left vertebral artery is hypoplasic. Bone structures and soft tissue plans are commonplace.

Соболь Андрей Аркадьевич. Врач-психиатр, психотерапевт - г. Донецк.
Выявлено образование в головном мозге, которое предположительно может быть проявлением демиелинизирующего процесса. Для уточнения - показано наблюдение в динамике, т.е. повторить МРТ через время.
Время создания: 07 Сентября 2020 17:01
Психотерапевт онлайн ™. Независимый консультант. Всегда на связи: https://t.me/psihoterapevt_onlayn
С полученными результатами на руках, вам лучше сразу обратиться в специализированный центр, и не терять время на форумах в интернете!
Время создания: 08 Сентября 2020 20:06